The KL6583 EnOcean® module enables EnOcean® data to be transmitted and received. An antenna is integrated in the device. The KL6583 module is supplied with 24 V and offers a bus connection to the KL6581 EnOcean® master terminal. Data is transmitted from the EnOcean® module to the EnOcean® master terminal via a 2-wire bus. The data is transmitted to the KL6581 and is thus available to the application. The length of the data bus may be max. 500 m. The KL6583 is addressed via an address selection switch. Up to eight KL6583 modules can be connected to a KL6581.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | KL6583 |
|---|---|
| Technology | EnOcean® |
| Supported telegrams | RPS (Repeated Switch Communication), RORG: F6, ORG: 05 1BS (1 Byte Communication), RORG: D5, ORG: 06 4BS (4 Byte Communication), RORG: A5, ORG: 07 |
| Data transfer standard | bidirectional |
| Connection | 2 x 2-wires directly at the KL6581 Bus Terminal |
| Data transfer rates | – |
| Cable length | max. 500 m |
| Power supply | via KL6581 (24 V DC) |
| Connector cable | up to 500 m |
| Current consumption K-bus | – |
| Current consumption power contacts | typ. 20 mA (24 V DC) |
| Configuration | not required |
| Frequency band | 868 MHz |
| Data transfer range | 300 m in the free field, 30 m within buildings |
| Radio telegram | depending on the sensor type (32 bits sensor ID number, unlimited number of useful bytes), send and receive |
| Antenna | integrated in the housing |
| Housing | round upper part for mounting (ceiling/wall) with flange connection for main housing, upper part with cable feed-through; colour: gray white (RAL 9002) |
| Nominal voltage | 24 V DC (via KL6581) |
| Special features | connection to KL6581 EnOcean® master |
| Dimensions (W x H x D) | height: 57 mm, diameter: 72 mm (round upper part for mounting); diameter: 110 mm (main housing with flange connection) |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Protect. rating/installation pos. | IP40/variable |
| Approvals/markings | CE |
Loading content ...
| Material compliance | KL6583 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use