Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M8 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated voltage | 50 V AC/60 V DC (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended torque, nut | 0.4 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M12 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | D‑coded |
| Rated current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated voltage | 160 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Technical data | Cable by meter |
|---|---|
| Cross-section (Ethernet) | 1 x 4 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer cable diameter | 5.4 mm ± 0.3 mm (0.213" ±0.0118") |
| Min. bending radius, moved | 20 x outer cable diameter |
| Min. bending radius, fixed installation | 4 x outer cable diameter |
| Max. number of cycles | 20 million (5 million with 14 x D, v = 5 m/s and a = 15 m/s², min. 1 million with 9.5 x D, a = 1 m/s², travel distance = 1 m) |
| Jacket color | green |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 41.00 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
| B1 | 49.00 mm |
| B2 | Ø14.50 mm |
| Ordering information | Length |
|---|---|
| ZK1090-3161-0001 | 0.17 m |
| ZK1090-3161-0002 | 0.20 m |
| ZK1090-3161-0003 | 0.30 m |
| ZK1090-3161-0004 | 0.40 m |
| ZK1090-3161-0005 | 0.50 m |
| ZK1090-3161-0006 | 0.60 m |
| ZK1090-3161-0007 | 0.70 m |
| ZK1090-3161-0010 | 1.00 m |
| ZK1090-3161-0015 | 1.50 m |
| ZK1090-3161-0016 | 1.60 m |
| ZK1090-3161-0020 | 2.00 m |
| ZK1090-3161-0025 | 2.50 m |
| ZK1090-3161-0030 | 3.00 m |
| ZK1090-3161-0035 | 3.50 m |
| ZK1090-3161-0040 | 4.00 m |
| ZK1090-3161-0050 | 5.00 m |
| ZK1090-3161-0070 | 7.00 m |
| ZK1090-3161-0075 | 7.50 m |
| ZK1090-3161-0080 | 8.00 m |
| ZK1090-3161-0085 | 8.50 m |
| ZK1090-3161-0090 | 9.00 m |
| ZK1090-3161-0100 | 10.00 m |
| ZK1090-3161-0110 | 11.00 m |
| ZK1090-3161-0120 | 12.00 m |
| ZK1090-3161-0150 | 15.00 m |
| ZK1090-3161-0180 | 18.00 m |
| ZK1090-3161-0200 | 20.00 m |
| ZK1090-3161-0220 | 22.00 m |
| ZK1090-3161-0250 | 25.00 m |
| ZK1090-3161-0300 | 30.00 m |
| ZK1090-3161-0350 | 35.00 m |
| ZK1090-3161-0500 | 50.00 m |
Further length on request
Loading content ...
| Material compliance | ZK1090-3161-0xxx |
|---|---|
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| POP | compliant |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use