Product information
| Technical data | ZS7000-0004 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M8 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | EtherCAT P-coded |
| Rated current | 3 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated voltage | 24 V DC (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended torque, nut | 0.4...0.5 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
| Wire termination | screw connection |
| Max. wire cross-section | AWG20 (0.5 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 4.9…6.5 mm |
| Material | metal |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | ~44.0 mm |
| A2 | 14.0 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS7000-0004 | socket, field assembly, EtherCAT P, IP65/67, screw type, straight, female, 4-pin, P-coded, Ø 4.9…6.5 mm, shielded |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use