Product information
| Technical data | ZS1090-1006 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M8 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated voltage | 50 V AC/60 V DC (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended torque, nut | 0.4...0.5 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
| Wire termination | screw connection |
| Max. wire cross-section | AWG20 (0.5 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 4.9…6.5 mm |
| Material | metal |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | ~48.50 mm |
| A2 | 14.00 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS1090-1006 | plug, field assembly, Ethernet/EtherCAT, M8, IP67, straight, male, 4-pin, A-coded, 0.14…0.5 mm², Ø 4.9…6.5 mm, shielded |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use