Product information
| Technical data | ZS1090-0004 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M12 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | D‑coded |
| Rated current | 4 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Wire termination | screw connection |
| Max. wire cross-section | AWG16…AWG26 (1.5 mm²…0.14 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 4.0…8 mm |
| Material | metal |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 49.00 mm |
| A2 | Ø 20.00 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS1090-0004 | plug, field assembly, Ethernet/EtherCAT, M12, IP67, straight, male, 4-pin, D-coded, Ø 5…8 mm, shielded |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use