Product information
| Technical data | ZS1090-0003 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | RJ45 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Rated current | 1.5 A |
| Rated voltage | 160 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Mating cycles | ≥ 750 |
| Wire termination | IDC |
| Max. wire cross-section | AWG24…AWG22 (0.25 mm²…0.34 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 4.5...9.0 mm |
| Material | plastic |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | approx. 55.00 mm |
| Ordering information | 4-pin |
|---|---|
| ZS1090-0003 | plug, field assembly, RJ45, IP20, straight, male, 4-pin, AWG22…24, packaging unit = 10 pieces, Ø 4.5…9.0 mm, shielded |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use