Product information
| Technical data | ZS1052-6610 |
|---|---|
| Installation size | M12 |
| Connector type | wall/panel feed-through |
| Contact type | male+female |
| Number of positions (face) | 5-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated current | 4 A |
| Rated voltage | 150 V |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 47.40 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS1052-6610 | Plug control cabinet feed-through CANopen/DeviceNet®, IP67, M12, male+female, 5-pin, A-coded |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use