Product information
| Technical data | ZS1052-2601 |
|---|---|
| Installation size | M12 |
| Connector type | T splitter |
| Contact type | male+female |
| Number of positions (face) | 5-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated voltage | 60 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| Ordering information | |
|---|---|
| ZS1052-2601 | Plug T splitter CANopen/DeviceNet®, IP67, M12, male+female, 5-pin, A-coded |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use