Product information
| Technical data | ZS1052-0630 |
|---|---|
| Installation size | M12 |
| Connector type | plug |
| Contact type | male |
| Number of positions (face) | 5-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated current | 7.5 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated voltage | 60 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended torque, nut | 0.6 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Wire termination | screw connection |
| Max. wire cross-section | AWG16 (1.5 mm²) |
| Max. cable outer diameter | 4.0…8 mm |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 46.00 mm |
| A2 | 28.50 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS1052-0630 | Plug CANopen/DeviceNet®, IP67, M12, angled, female, schraub, 5-pin, A-coded |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use