Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | RJ45 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 8-pin |
| Rated current | 1.3 A at 40°C |
| Rated voltage | 60 V DC |
| Mating cycles | ≥ 750 |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | RJ45 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 8-pin |
| Rated current | 1.3 A at 40°C |
| Rated voltage | 60 V DC |
| Mating cycles | ≥ 750 |
For further technical details, please refer to the data sheet.
| Ordering information | |
|---|---|
| ZK1096-9696-0000 | RJ45, socket, straight, female, 8-pin – RJ45, socket, straight, female, 8-pin, packaging unit = 1 piece |
| ZK1096-9696-9001 | RJ45, socket, straight, female, 8-pin – RJ45, socket, straight, female, 8-pin, packaging unit = 100 pieces |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use