Product information
| Technical data | Head A |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M12 |
| Connector type | flange |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | D‑coded |
| Rated current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated voltage | 160 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended torque, nut | 1…1.2 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Technical data | Head B |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | RJ45 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 8-pin |
| Rated current | 1 A at 50°C |
| Rated voltage | 160 V |
| Mating cycles | ≥ 750 |
For further technical details, please refer to the data sheet.
| Ordering information | |
|---|---|
| ZK1090-6292-0000 | M12, flange, straight, female, 4-pin, D-coded – RJ45, socket, straight, female, 8-pin |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use